Nie popełnij błędu i zastanów się nad kilkoma sprawami.

Zdobycie pracy to duże osiągnięcie, zwłaszcza w niektórych gałęziach przemysłu, gdzie nie ma zapotrzebowania na ludzi. Z drugiej strony może być to niemałym problemem. W końcu praca wypełni sporą część Twojego życia, warto się więc upewnić, że nie stoczysz się przez nią na samo dno.

Oczywiście, są momenty kiedy jakakolwiek praca jest niezbędna. Potrzebujesz pieniędzy, rodzina na Ciebie liczy, nie masz z czego żyć. Doskonale rozumiem, że nie zawsze jest czas na szukanie idealnej pracy i trzeba wziąć co jest.

Czasem jednak jest inaczej. Jeśli chcesz zacząć pracować ponieważ masz dość siedzenia w domu, ponieważ Twoi znajomi już od dawna pracują, ponieważ od dłuższego czasu bezskutecznie szukasz pracy i masz już dość, może okazać się, że pakujesz się w kłopoty. Taki zapełniacz nie zawsze przyczyni się do rozkwitu Twojej kariery, a czasem przysporzy Ci sporo stresu, cierpienia i nieszczęścia.

W tym artykule dostarczę Ci kilku informacji, dzięki którym będziesz wiedział czy przypadkiem nie podejmujesz złej decyzji. To, że dostałeś ofertę pracy wcale nie znaczy, że musisz ją obowiązkowo przyjąć. Zanim to zrobisz, zadaj sobie kilka pytań.

Czy praca mnie nie zablokuje?

Warto zastanowić się czy podjęcie określonej pracy pomoże Ci w przyszłości. Czy będziesz mieć okazję do rozwoju i pozyskiwaniu kwalifikacji? A może urobisz się po pachy i tak naprawdę nic z tego nie wyniesiesz?

Jeśli przyszła praca ma ukraść Ci czas i nie dać w zamian nic oprócz akceptowalnej pensji, to być może nie warto się nią interesować. Czy inwestycja w to zajęcie da Ci dodatnią stopę zwrotu?

Czy będę miał dostęp do świetnych okazji?

Czy wolisz dostać średnią pensję, pracując w zamknięciu i robić ciągle to samo? Czy może pracować za darmo, ale spotykać wartościowych ludzi i pozyskiwać kontakty biznesowe? Przypominam, że mówimy o sytuacji, w której masz wybór, nie jesteś zadłużony i możesz pozwolić sobie na inwestowanie w siebie, zamiast monotonnego generowania pensji bez możliwości rozwoju.

Chodzi o to, że praca powinna dostarczać Ci przeróżnych okazji, które mógłbyś wykorzystać. Niestety czasem tak nie jest, a w takim wypadku należy być przynajmniej tego świadomym, zanim powiesz tak.

Czy nie zaniży mojej samooceny?

Oczywiście wiemy, że każda praca uszlachetnia. W rzeczywistości jednak mamy swoje aspiracje i pragnienia. Może się zdarzyć, że praca na jakimś stanowisku może odebrać nam poczucie wartości, może być na tyle wygodna i bezpieczna, że odbierze nam chęć do podążania w wyznaczonym kierunku.

Przemyśl więc zajęcie, które masz wykonywać. Czy nie uczyni Cię gorszym? Oczywiście zależy to nie od pracy, ale od Twojego podejścia. Niemniej jednak, warto mieć to na uwadze.

Czy nie wpłynie negatywnie na moją zawodową reputację?

Są szczególne przypadki, których powinieneś unikać jeśli chcesz wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Chodzi o to, żeby nie kojarzyć się ludziom, mającym potencjalny wpływ na Twoją przyszłość, z czymś nieodpowiednim.

Jeśli myślisz o byciu managerem, albo programistą w dużej firmie, to może nie warto tymczasowo zajmować się sprzedażą garnków czy reklamą bielizny. Nie zawsze, ale czasem może Ci to utrudnić drogę do wymarzonego zajęcia. Zwłaszcza jeśli będziesz miał do czynienia z bardziej konserwatywnymi osobami.

Czy jest zgodna z moim sumieniem i wartościami?

Wiadomo, że powinieneś unikać wszystkiego co niezgodne z prawem. Nie zawsze to co legalne będzie spójne z Twoim sumieniem. Jeśli cenisz sobie prywatność, to praca telemarketera będzie wzbudzać w Tobie poczucie winy. Jeśli każą sprzedać Ci produkt, w który totalnie nie wierzysz, to nigdy Ci się nie powiedzie.

Jeśli praca jest przeciwna Twoim podstawowym wartościom, to zawsze będziesz w niej kiepski. Niewiele się nauczysz, będziesz działał przeciwko sobie. Dobrym porównaniem jest szybki samochód, którego kierowca wcisnął gaz oraz hamulec do dechy. Twoje przekonania będą Cię hamować, choćbyś nie wiadomo jak się starał.

Czy nie zniszczy moich relacji z bliskimi?

Zwłaszcza duża pensja jest łakomym kąskiem. Kiedy jednak będzie wymagać Twojej częstej nieobecności w domu, to może stać się przekleństwem. Oczywiście, spłacenie pożyczki może zaskarbić Ci wdzięczność domowników, ale upewnij się, że wszyscy mają te same oczekiwania. Choćbyś nie wiem ile pieniędzy zarabiał, to Twoja nieobecność (fizyczna lub mentalna) najprawdopodobniej zniszczy relacje z dziećmi i żoną.

Warto upewnić się, że wszyscy są zgodni co do Twojej pracy, ponieważ konsekwencje wpłyną nie tylko na Ciebie.

Czy warto pracować za tę pensję?

Chcę tutaj podkreślić ważną rzecz: jeśli jesteś młody i zaczynasz, to nie szykuj się na duże pieniądze, zamiast tego postaraj się być wartościowym zasobem dla firmy i inwestuj w siebie, a pieniądze się pojawią. Z drugiej strony jeśli praca nie dostarcza Ci zbyt wielu okazji, możliwości rozwoju i nie jest taka banalna, to koniec końców warto sprowadzić decyzję do pensji.

Pieniądze nie powinny być na pierwszym miejscu, ale musisz z czegoś żyć. Upewnij się, że wiesz ile pieniędzy zarobisz i kiedy je otrzymasz. Zwłaszcza jeśli Twoja praca będzie opierać się o prowizję. Dobry pracodawca Ci wszystko jasno wyjaśni, zły będzie gmatwał, tak żeby wyszło, że on Ci powiedział, a to Ty nic nie rozumiesz.

Czy pieniądze nie są zbyt duże?

Jeśli masz swoje ambicje, aspiracje, cele i marzenia, to duża pensja w pracy, która nie pozwoli Ci się realizować może być pułapką. Każdy chce zarabiać, ale istnieją badania potwierdzające, że powyżej pewnego pułapu, pieniądze nie czynią nas bardziej szczęśliwymi. Na ten temat będę bardziej szczegółowo pisał w kolejnych artykułach.

Nie chcesz się zatrzymać w rozwoju i zobaczyć za 10 lat, że żyjesz czymś czego nie chcesz (ale za to z dużą ilością pieniędzy). Takie ryzyko niesie ze sobą duża i soczysta pensja. Przyciąga, przyzwyczaja i utrudnia rozstanie się z nią. W końcu to bardzo wygodne, bezpieczne i społecznie pożądane. Każdy z nas ma jednak inne cele i wartości, dlatego to co jest dla jednych cudowne, dla innych będzie destruktywne.

Wiedz ile jesteś wart. To Twoje zadanie. Dlaczego? Ponieważ często inni będą chcieli zaniżyć Twoją wartość dla własnych korzyści. Jest więc w Twoim interesie znać siebie, swoje umiejętności oraz mieć długoterminowe cele.

Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli nie jesteś w sytuacji podbramkowej, to nie gódź się na mniej niż zasługujesz. Pamiętaj również, że najważniejszy jest przyszły potencjał. Nawet jeśli dziś nie dostaniesz pensji, czy okazji, na które zasługujesz, to ważne jest, aby taka możliwość istniała jutro.

Jeśli dowiedziałeś się czegoś przydatnego, zainspirowałem Cię, to proszę zostaw komentarz, zalajkuj artykuł i podziel się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip