Zrób więcej niż inni i zaplanuj swój sukces.

Zapewne już słyszałeś, że nasze postanowienia na nadchodzący rok rzadko są dotrzymywane. Jesteśmy w stanie ekscytacji przyszłością, jesteśmy zdeterminowani i bardzo dobrze. Brakuje jednak inteligentnego podejścia do sprawy, ponieważ okazyjna, sylwestrowa decyzja to za mało.

Warto więc trzeźwo spojrzeć na ostatni rok, wyciągnąć wnioski oraz spojrzeć na nadchodzące 12 miesięcy z perspektywy człowieka rozwoju. Oto pytania, które warto sobie zadać. Przeczytaj artykuł do końca, a potem faktycznie zapisz swoje odpowiedzi na zadane pytania. Zapatrz sobie kawę lub herbatę i daj sobie czas.

Dzięki poniższym pytaniom przekonasz się na czym stoisz, nauczysz się czegoś o sobie oraz porządnie pomyślisz nad najbliższym rokiem. Zaczynamy.

Jak zmieniłeś się przez ostatni rok?

Zastanów się nad tym czego się nauczyłeś, jak wpłynęli na Ciebie ludzie, z którymi się zetknąłeś. Wszyscy, których spotkałeś mieli udział w kształtowaniu osoby, którą jesteś teraz. Każda osoba może być dla nas wzorem lub ostrzeżeniem. Wystarczy zastanowić się, aby zauważyć, które cechy przejęliśmy od znajomych i jakich błędów uniknęliśmy dzięki ich błędom.

W czym jesteś lepszy niż rok temu? Może lepiej radzisz sobie w szkole lub pracy, może rozwinąłeś swoje zainteresowania?

W czym jesteś gorszy niż rok temu? Ja przykładowo mało ćwiczyłem grę na gitarze, w związku z tym zapomniałem jak grać niektóre ulubione kawałki i nie jestem już tak dobry jak kiedyś.

Jak wygląda Twój bilans osiągnięć?

Ważne jest zdanie sobie sprawy z 5 rzeczy:

 • co chciałeś zrobić,
 • co zrobiłeś,
 • czego nie zrobiłeś,
 • dlaczego,
 • jak w przyszłości zapobiegniesz takim błędom.

W świecie rozwoju osobistego, biznesu, psychologii, mówi się, że nie ważne jest ile błędów popełnisz i porażek poniesiesz, dopóki umiesz wyciągnąć z nich naukę dla siebie. Zadanie sobie powyższych pytań jest właśnie tym – wyciągnięciem wniosków na przyszłość.

Na czym możesz zarobić?

Zdaj sobie sprawę z tego co mogłeś zrobić w ciągu ostatnich 12 miesięcy, aby więcej zarabiać. Na pewno miałeś jakieś pomysły. Być może znajomy proponował Ci wspólne przedsięwzięcie? Ty jednak nie byłeś gotowy, nie miałeś czasu, nie chciało Ci się, albo po prostu wmówiłeś sobie, że i tak z tego nic nie będzie. Porzuciłeś więc okazję.

Jak mówi stare, chińskie przysłowie:

Nie ważne, jak długo jechałeś złą drogą, zawsze możesz zawrócić.

Nadchodzi kolejny rok i może warto przynajmniej spróbować zrealizować jakiś projekt, któremu kiedyś nie dałeś szans.

Co jeśli nie miałeś żadnych okazji i pomysłów? Weź kartkę papieru, długopis i wymyśl (na siłę!) 5 rzeczy, na których możesz zarobić. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, to wymyśl 5 rzeczy, na których jakimś cudem mógłbyś zarobić. Jeśli posiedzisz wystarczająco długo to gwarantuję, że pomysły się pojawią. Kwestia tego jak bardzo Ci zależy.

Na czym możesz oszczędzić?

To kolejna ważna sprawa, którą warto przemyśleć na koniec roku. Może subskrybujesz czasopisma, których nie czytasz. Być może posiadasz drogi sprzęt, z którego przestałeś korzystać po pierwszym tygodniu. Może dasz radę opchnąć na Allegro coś wartościowego, co zagraca Twoje mieszkanie?

Żyjemy przyzwyczajeniami, płacimy rachunki, nie zastanawiamy się nad sensem niektórych rzeczy. To czas, aby wybudzić się z tego transu, dać sobie kopa w tyłek i przemyśleć co zjada pieniądze całkiem niepotrzebnie. Myślenie jest proste – miesięczny koszt danej rzeczy ma być proporcjonalny co do korzyści, które przynosi (materialnych i niematerialnych).

Co chciałbyś osiągnąć przez najbliższy rok?

Zapomnij o tym ile posiadasz pieniędzy, czasu, możliwości. Zapomnij o swoich ograniczeniach i wypisz 5 rzeczy, które uczynią Cię bardzo szczęśliwym człowiekiem, jeśli zrealizujesz je w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Teraz wybierz jedną z nich. Zdecyduj się na coś. Daj sobie czas, nie spiesz się i odpowiedz na poniższe pytania.

 1. Jaką jedną rzecz możesz zrobić w ciągu najbliższego roku, aby zrealizować swój cel?
 2. Jaką jedną rzecz możesz zrobić w ciągu najbliższych 6 miesięcy, aby zrealizować swój cel?
 3. Jaką jedną rzecz możesz zrobić w ciągu najbliższych 3 miesięcy, aby zrealizować swój cel?
 4. Jaką jedną rzecz możesz zrobić w ciągu najbliższego miesiąca, aby zrealizować swój cel?
 5. Jaką jedną rzecz możesz zrobić w ciągu najbliższego tygodnia, aby zrealizować swój cel?
 6. Jaką jedną rzecz możesz zrobić dzisiaj, aby zrealizować swój cel?

W ten sposób rozbijasz jeden duży projekt na wiele małych kroków. Ciężko jest myśleć na co dzień w kategoriach: w ciągu najbliższego roku muszę schudnąć 10 kg, lepiej więc wezmę się dziś do ćwiczeń. Dużo lepiej jest mieć w głowie myśli: ok, od dziś ćwiczę po 5 minut; po miesiącu znajdę sobie plan, którego będę się trzymać; po 3 miesiącach znajdę zdrowsze jedzenie; po pół roku całkowicie wymienię swoje jedzenie na zdrowe.

Czy widzisz do czego zmierzam? Z takim planem działania wiesz dokładnie co masz robić każdego dnia. Nie 100 rzeczy naraz, ale tylko jeden krok dziennie. Bardzo łatwy, bardzo krótki i wymagający minimum samodyscypliny.

Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu.

Bardzo ważne jest, abyś zapisał sobie odpowiedzi na wszystkie pytania, które Ci dziś zadałem na kartce papieru, ewentualnie w komputerze. Przelej swoje myśli na papier, niech przybiorą formę konkretnych słów i zdań.

Jakie posiadasz zasoby?

W dążeniu do celu ważna jest świadomość tego jakie są Twoje mocne strony. Zadaj sobie 3 pytania.

 • Jakie są Twoje mentalne zasoby? (cechy charakteru, przeszłe doświadczenia, zwycięstwa, które pokazują, że jak chcesz to potrafisz)
 • Jakie są Twoje finansowe zasoby? (ile jesteś w stanie wydać na realizację swojego celu, w jaki sposób pieniądze mogą ułatwić jego realizację)
 • Jakie są Twoje ludzkie zasoby? (kto może Ci pomóc, kogo znasz, z potrzebnymi umiejętnościami i doświadczeniem)

Komu powinieneś podziękować za ostatni rok?

Doceń wszystkich, którzy na to zasłużyli. Nie wstydź się i daj im znać, że przez ostatni rok stałeś się dzięki nim lepszym człowiekiem. Święta i wigilia są doskonałą okazją, aby tego dokonać. Jest to czas kiedy ludzie się otwierają, są w wyjątkowo miłym nastroju, a jeśli nie to jeszcze lepiej! Teraz możesz wprowadzić ich w taki nastrój swoimi ciepłymi słowami. Drobna uwaga: powiedz to szczerze i nie oczekuj niczego w zamian. Zrób to w duchu bezinteresowności.

PDF do pobrania

Zbliżamy się do końca artykułu. Uważam, że wykonanie ćwiczenia, które proponuję, przyniesie Ci wiele wartościowych refleksji na własny temat i uczyni Twoje noworoczne postanowienia realnym planem działania. Pomyśl jak wyprzedzisz wszystkich ludzi ze słomianym zapałem. Ty będziesz mądrzejszy, ponieważ rozbiłeś na części elementarne swoje noworoczne życzenie i możesz je realizować krok po kroku.

Aby ułatwić sobie wykonanie ćwiczenia, pobierz i wydrukuj plik PDF, który przygotowałem specjalnie na tę okazję. Zawiera zestaw pytań do wypełnienia. Dzięki temu możesz usiąść spokojnie i odpowiedzieć na kolejne pytania zgodnie ze schematem.

Tak zapisane kartki trzymaj przez najbliższe dni, a może nawet miesiące. Będą one Twoim planem i mapą w dążeniu do celu. Żeby nie popaść w rutynę i pamiętać o tym co ważne, warto co jakiś czas zerkać na swoje zapiski.

Zazwyczaj ludzie przeceniają to, co mogą zrobić w ciągu roku, a nie doceniają tego, co mogą osiągnąć w ciągu dziesięciu lat. – Jim Rohn

Podobne myślenie można przenieść na Twoje noworoczne postanowienie – jeśli po miesiącu Ci się odechce, po prostu przeceniłeś to co możesz zrobić w ciągu jednego miesiąca. Myśl więc długoterminowo i doceń jaki efekt pojawi się po roku.

Zachęcam do zalajkowania artykułu i podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip