Specjaliści z firmy TalentSmart zbadali ponad milion osób pod kątem inteligencji emocjonalnej. Oto 6 najpopularniejszych przekonań, które zgodnie z badaniami, są najczęstszą przyczyną porażek w pracy.

1. Odnoszę sukces, gdy inni mnie doceniają

Fakt bycia docenionym często jest wskaźnikiem sukcesu i dobrej roboty, ale co w momencie kiedy pojawia się gorzka krytyka? Czy to znaczy, że jesteś porażką? To znaczy, że inni tak myślą i tyle. Jedno jest pewne – nigdy nie jesteś tak dobry lub zły jak twierdzą ludzie, dlatego warto brać każdą opinią (dobrą i złą) na swój temat z przymrużeniem oka.

2. Odnoszę sukces kiedy jestem perfekcyjny

Jeśli Twoim celem jest perfekcja, żadna praca nie dostarczy Ci poczucia satysfakcji. Zawsze coś będzie nie tak. Jeśli zorientujesz się w tym jak funkcjonują firmy, zauważysz, że wiele z nich wypuszcza bardzo niedopracowane produkty, które czasem stają się hitami.

Guy Kawasaki, były szef marketingu w firmie Apple, w jednej ze swoich prezentacji powiedział, że innowacyjne produkty nie muszą być idealne. Mogą być byle jakie i nie ma w tym nic złego. To kolejne wersje tych produktów powinny charakteryzować się coraz to lepszą jakością.

3. Zawsze lub nigdy coś się dzieje

Powyższe dwa słowa są bardzo niebezpieczne, ponieważ kiedy ich używasz utwierdzają Cię w nieprawdzie oraz odbierają poczucie kontroli i wolności. Nie ma chyba w Twoim życiu ani jednej rzeczy, którą robisz zawsze lub nigdy.

4. Moje emocje to moja rzeczywistość

To jak się czujesz, rzadko ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ma za to odzwierciedlenie w Twoich przekonaniach na temat siebie, życia i innych. Emocje mają zdolność naginania faktów przez co trudno ocenić czy dzieje się dobrze czy źle. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego po co są emocje i co oznaczają, przeczytaj artykuł Po co istnieją negatywne emocje?.

Może chciałbyś również zbadać swój współczynnik inteligencji emocjonalnej. Jeśli tak kliknij tutaj.

5. Moja przeszłość to moja teraźniejszość

Wiem, że wcale tak nie uważasz, ale czy na pewno? Czy nie podcinasz sobie skrzydeł tylko dlatego, że kiedyś w podobnej sytuacji się zbłaźniłeś? Powtarzające się porażki potrafią zmniejszyć samoocenę i pewność siebie. Większość porażek wynika przecież z podjęcia ryzyka i próby osiągnięcia czegoś ambitnego. To brak porażek jest niebezpieczny, bo oznacza, że utknąłeś w miejscu i nie robisz nic.

W tym miejscu przytoczę historię Toma Watsona Juniora, który był szefem firmy IBM w latach 1956-1971. Pewnego razu przywołał do swojego biura młodego kierownika, którego kiepskie decyzje kosztowały firmę kilka milionów dolarów. Oczywiście spodziewał się, że zostanie zwolniony z pracy. Po wejściu do biura powiedział:

Przypuszczam, że przez moje błędy chce mnie pan zwolnić?

Na co Watson odpowiedział:

W żadnym wypadku młody człowieku. Właśnie wydaliśmy kilka milionów na Twoją edukację.

6. Jestem skazany na…

To przekonanie mnie zdziwiło, ale zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez TalentSmart, jednym z popularnych toksycznych przekonań jest wiara w ustalony z góry los. Część ludzi jest pewna, że odniesie porażkę w życiu. Część jest pewna, że odniesie sukces, co jest równie szkodliwe.

Czasem wszystko idzie nie po Twojej myśli, a czasem jest całkiem odwrotnie. Tak czy inaczej nie oznacza, to że Twoja obecna sytuacja będzie trwać wiecznie. Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z moich starszych artykułów: Najpierw kochasz, potem nienawidzisz.

Mam nadzieję, że ten artykuł podsunął Ci kilka pomysłów na swój temat. Oryginalny wpis został opublikowany przez dr. Travisa Bradberry’ego i znajduje się na stronie: www.talentsmart.com.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip