Jeśli zależy Ci na szybkiej nauce, to musisz je znać.

Na blogu pojawiło się już sporo wpisów dotyczących szybkiego uczenia się. Dziś, prezentuję bardziej ogólne zasady, które tak naprawdę obejmują i podsumowują wszystko to, czego dowiedziałeś się z moich artykułów.

Oto 5 strategii, które są jednocześnie filozofią na całe życie, dzięki której zwiększysz tempo zapamiętywania, rozumienia i wykorzystywania w praktyce wszystkiego czego się uczysz.

1. Nauka musi iść w parze z życiowym celem

Musisz mieć bardzo dobry powód, aby uczyć się danego tematu. Musi być to zgodne z Twoimi życiowymi planami. Jeśli nie wiesz jakie są Twoje cele, to po pierwsze nie będziesz wiedział czego się uczyć, a po drugie nie będzie Ci się chciało naprawdę zagłębić w temacie.

Szybkie uczenie wymaga od Ciebie szczerego zaangażowania i rozumienia, że nowa wiedza jest ważna oraz potrzebna. Świadomość, że przyda Ci się w życiu i pomoże osiągnąć Twój cel, pozwoli Ci się naprawdę zaangażować.

Musisz znać odpowiedź na poniższe pytania.

 • Dlaczego ta wiedza jest dla mnie ważna?
 • W jaki sposób pozwoli mi osiągnąć, to na czym mi zależy?

Przykładowo uczenie się nowego języka dla samej przyjemności mówienia nim, jest dosyć kiepskim powodem. Ale uczenie się języka, aby zgłębiać i poznawać kulturę, odwiedzić dany kraj, poznać nowych ludzi, sprawi, że z niecierpliwością będziesz zasiadać do lekcji, a Twój mózg będzie chłonął całą wiedzę jak gąbka. Znajdź powód, który do Ciebie przemówi.

2. Nie zaczynaj od zera

W XXI wieku mamy ogromną przewagę nad przeszłymi pokoleniami – nieograniczony dostęp do wiedzy. Gwarantuję Ci, że istnieją książki i materiały dotyczące Twojego tematu. Ktoś przed Tobą przez dekady popełniał błędy, które następnie opisał w książce. Dzięki temu Ty możesz zaoszczędzić ten czas.

Zaczynanie od zera jest wymyślaniem koła na nowo. Stracisz czas i energię na coś, co ktoś inny prawdopodobnie już dawno zrobił lepiej. Zamiast się męczyć, weź gotową instrukcję, strategię, przepis, sposób na to jak opanować to, czego chcesz się nauczyć.

Czytaj biografie ludzi, którzy są mistrzami w dziedzinie, którą chcesz poznać. Dowiedz się, co charakterystycznego robili, że osiągnęli tak wysoki poziom. Jakie porażki odnosili, abyś Ty nie musiał ich powtarzać. Co w ich życiu działało i co mógłbyś powtórzyć w swoim.

Nigdy nie zaczynaj od zera, poświęć trochę czasu na znalezienie:

 • strategii,
 • frameworka,
 • osoby, którą mógłbyś naśladować,
 • instrukcji krok po kroku,
 • kursu.

Po co? Aby poznać lata czyichś doświadczeń w kilka godzin. Ludzie uczą się najlepiej poprzez kopiowanie zachować innych.

3. Wyznacz sobie deadline

Brak ograniczenia czasowego jest przyzwoleniem na rozpraszanie Cię. Chcesz się uczyć, ale coś się stało, ktoś potrzebuje Twojej pomocy, dostałeś SMSa. Nie masz poczucia pośpiechu, nie uznajesz swojej nauki za pilną, a więc dopuścisz do tego, że inne sprawy będą Ci zabierać czas.

Szybka i efektywna nauka wymaga konsekwencji i regularności. Deadline jest elementem, który wymusi na Tobie te dwie rzeczy. Wyznacz więc sobie datę osiągnięcia kolejnych etapów w nauce. Zadaj sobie poniższe pytania.

 • Do kiedy muszę opanować dany temat?
 • Kiedy będzie czas, aby wejść na kolejny poziom?
 • Jakie konsekwencję poniosę jeżeli nie zdążę?
 • Jakie korzyści osiągnę jeżeli się wyrobię?

Deadline przyspieszy Twoją naukę.

4. Nie teoretyzuj, rób

Teoria jest ważna, ale szybkie uczenie wynika z praktyki, a najlepiej połączenia obydwu rzeczy naraz. Na bieżąco ćwicz i wykorzystuj to czego się nauczyłeś.

Czego możesz się nauczyć w godzinę tygodniowo? Niczego konkretnego! Postaraj się ćwiczyć codziennie. Jeżeli nie dasz rady, to co drugi dzień. Szybka nauka wymaga wysiłku. Jeden dzień w tygodniu, możesz uznać za bardzo wolny proces uczenia się. Nic sobie nie utrwalisz, dużo zapomnisz i spędzisz dodatkowy czas na powracaniu do rzeczy, które powinieneś już umieć.

Nauka danej dziedziny musi być częścią Twojego codziennego życia. Podobnie jak sen, szczotkowanie zębów, jedzenie, prysznic.

Poważną wadą szkół i uczelni jest robienie długich zajęć raz w tygodniu. Ciągnie się to przez cały semestr i tak naprawdę dużo wiedzy umyka przez ten czas. Każdy z kim miałem okazję na ten temat rozmawiać uważa, że dużo więcej i szybciej się nauczył, jeżeli zajęcia były codziennie przez 1 miesiąc, a więc skondensowane w czasie.

Cały czas musisz być na bieżąco. Musisz zanurzyć się w danej dziedzinie. Otoczyć się nią ze wszystkich stron. Jeżeli uczysz się języka, to zacznij słuchać nagrań, audiobooków, oglądać filmy i seriale w tym języku. Najlepiej gdybyś mógł codziennie porozmawiać z kimś i w praktyce wykorzystać swoją wiedzę.

5. Zdobywaj feedback

Jak tylko zaczniesz korzystać w praktyce z nowo poznanej wiedzy, postaraj się zyskiwać informacje na temat Twoich postępów. Jeżeli robisz projekty, znajdź osobę, która je oceni. Pytaj ludzi o sugestie i wskazówki na swojej drodze.

Nigdy natomiast nie słuchaj krytycznych i niekonstruktywnych uwag. Takie też na pewno spotkasz. Ludzie zechcą zgasić Twój zapał. Musisz wiedzieć i rozumieć, że tacy też się trafią. W takim wypadku musisz ich totalnie ignorować.

Feedback jest kluczowy, ale tylko konstruktywny i tylko od ludzi, którzy szczerze chcą Ci pomóc. W przeciwnym wypadku może być krzywdzący.

Mam nadzieję, że znalazłeś coś dla siebie w tym artykule. Przedstawiłem Ci 5 strategii, które na pewno zwiększą tempo uczenia się. Jeżeli interesuje psychologiczna strona szybkiej nauki, to szczerze polecam serię artykułów Jak się szybko uczyć?

Zachęcam do zalajkowania artykułu i podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip