Dziś przeczytasz kontynuację poprzedniej części. Kolejne książki dotyczą związków, szybkiego uczenia się oraz finansów.

The Way of the Superior Man

Jej autorem jest David Deida. To lektura moim zdaniem trudna, której z pewnością bym nie zrozumiał na zbyt wczesnym etapie życia. Dzięki niej pojąłem męską i żeńską naturę. Książka dogłębnie opisuje dynamikę zachodzącą pomiędzy dwojgiem ludzi.

Autor zrezygnował z tłumaczenia psychologicznych i logicznych zasad. Postawił za to na różne metafory, które przemawiają do serca oraz intuicji czytelnika. Deida podszedł do tematu z bardzo uniwersalnego i absolutnego punktu widzenia. Nie chcę w tym miejscu przytaczać żadnych myśli z książki, bo wyrwane z kontekstu będą wydawać się niezrozumiałe i mylące.

Jak już wspomniałem na początku, książka była dla mnie trudna, ale przyjemna. Po prostu wiem, że gdybym wcześniej nie interesował się psychologią kobiety i mężczyzny, to prawdopodobnie nie wyniósłbym z niej tyle ile wyniosłem.

Android. Programowanie aplikacji. Rusz głową!

To tytuł, który w żaden sposób nie pasuje do pozostałych książek. Postanowiłem go jednak przytoczyć, ponieważ ta książka raz na zawsze zmieniła sposób w jaki przyswajam wiedzę. Rusz głową to seria książek, która dotyczy głównie przedmiotów ścisłych: programowania, matematyki, fizyki itp. Każda książka z tej serii zaprojektowana jest zgodnie z najskuteczniejszymi zasadami szybkiego i efektywnego uczenia się, które wynikają bezpośrednio z tego jak działa ludzki mózg.

W zasadzie największą wartość w tym zakresie wniosły pierwsze rozdziały, które stanowiły podkład pod główną treść książki. W tych rozdziałach autorzy opisali jak uczy się mózg, co robić, czego unikać oraz jak szybko i skutecznie zapamiętywać informacje, a potem jak przekuć je w praktyczną wiedzę. Główna treść książki zaprojektowana była inaczej niż wszystkie inne podręczniki. Posiadała nietypowe ćwiczenia, podchwytliwe pytania, ciekawe rysunki oraz życiowe przykłady.

Szkoda, że szkoła nie kładzie dużego nacisku na tak skuteczny sposób przekazywania wiedzy. W każdym razie po ukończeniu lektury już nigdy nie uczyłem się tak samo. Od tamtego momentu starałem się robić wszystko, aby udziwnić, urozmaicić proces uczenia się oraz uczynić z niego ciekawą przygodę.

Inwestycyjne przebudzenie

Książkę dostałem w prezencie od Pawła Nazaruka – jej autora. Wcześniej przeczytałem wiele książek o finansach, oszczędzaniu i inwestowaniu, ale żadna z nich nie dotarła do mnie jak Inwestycyjne przebudzenie. Autor opisał w niej historię swojego życia. Kluczowymi momentami książki są spotkania z jego mentorem, człowiekiem bogatym, mądrym i uduchowionym, który przekazuje czytelnikowi swoją cenną wiedzę.

Wszystkie zasady, których uczą doradcy finansowi, zostały wplecione w opowieść Pawła. Dzięki temu nie mamy do czynienia ze specjalistyczną, nudną wiedzą, ale z żywym i praktycznym przykładem. Najważniejszą rzeczą, której nauczyła mnie książka, jest ograniczone zaufanie do różnych systemów inwestycyjnych i ludzi, którzy je promują. W zasadzie należy przyjąć za regułę, że przede wszystkim ma zarobić organizator. Dobro uczestnika bardzo rzadko jest priorytetem.

Wcześniej byłem skłonny uważać, że systemy są w miarę uczciwe. Dziś wiem, że to rzadkość. Trzeba się porządnie naszukać, aby znaleźć faktycznie coś zaufanego. Ponadto książka uczy dobrych nawyków związanych z zarządzaniem pieniędzmi, oszczędzaniem i inwestowaniem.

Poznałeś właśnie pięć książek, które zmieniły mój światopogląd i ukształtowały życie. Jestem pewien, że powyższe tytuły nie będą odpowiednie dla wszystkich, natomiast były odpowiednie dla mnie na danym etapie życia. Warto więc czytać i szukać książek odpowiednich dla siebie. Jeśli nie spróbujesz, to nie natrafisz na pomysły oraz inspiracje, które będą miały kluczowy wpływ na podejmowane przez Ciebie decyzje, samopoczucie, przyjętą filozofię i kierunek w którym zmierzasz.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip