Oto podstawowe typy osobowości. Poznaj je i przewiduj zachowanie innych.

Na blogu dość często poruszam tematykę rozumienia innych ludzi. Temat ten uważam za szczególnie ważny i ciekawy, ponieważ duża część problemów i wyzwań, które przeżywamy każdego dnia, wynika właśnie z ludzi wokół, nieporozumień, konfliktów, itp.

Ten temat poruszyłem w artykułach:

Dziś poznasz wskaźnik MBTI (Myers-Briggs Type Indicator), który bardzo często wykorzystywany jest do klasyfikacji podstawowych typów osobowości. Zgodnie ze wskaźnikiem występuje 16 typów. Ważny jest fakt, iż nie są to sztywne ramy, ale rozwijające się w ciągu całego życia preferencje.

Poznasz więc 4 pary cech osobowości. Każde dwie cechy w parze są sobie przeciwne. Całkowity typ składa się z 4 cech, które przeważają u Ciebie w każdej parze. Szczegóły w dalszych akapitach.

Ekstrawertyk kontra introwertyk

Skąd czerpiesz energię? Gdzie wolisz kierować swoją uwagę?

Jesteś człowiekiem bardziej na zewnątrz czy do wewnątrz? Ekstrawertycy odpoczywają w towarzystwie innych ludzi, czują się dobrze między innymi, ich uwaga skupia się na tym co dzieje się na zewnątrz. Umieją budować relacje z grupami ludzi.

Introwertycy lubią mieć swoje terytorium na wyłączność, potrzebują fizycznego i psychicznego spokoju oraz przestrzeni. Świetnie radzą sobie z budowaniem relacji z małymi grupkami lub pojedynczymi osobami. Introwertycy czują się mocni w działaniach, które mogą wykonywać sami i męczą się uczestnicząc w społecznych wydarzeniach (spotkania ze znajomymi, przyjęcia). Skupiają się bardziej na wewnętrznych przemyśleniach.

Około 75% populacji to ekstrawertycy. Pozostałe 25% to introwertycy. Nie ma się więc co dziwić, iż mało kto potrafi zrozumieć ludzi, którzy po prostu częściej wolą być sami.

Poznanie kontra intuicja

Jak wolisz zdobywać informacje?

Jak podają źródła, ta cecha jest najczęstszym powodem nieporozumień i problemów ze zrozumieniem innych. Osoba kierująca się poznaniem skupia się na faktach i tym co praktyczne. Ważne są dla niej detale i namacalne dowody.

Ludzie kierujący się intuicją, mają wysoko rozwiniętą wyobraźnię, lubią metafory, innowacje, widzą wiele możliwości. Są w stanie przerwać daną czynność, aby zająć się następną.

Ci z nas, którzy kierują się poznaniem, uważają to za kapryśne. Ci kierujący się intuicją, postrzegają przeciwny typ jako ludzi nudnych i wolno rozwijających się.

Znów, około 75% ludzi preferuje poznanie, a tylko 25% intuicję.

Myślenie kontra odczuwanie

Jak podejmujesz decyzje?

Ludzie kierujący się logicznym myśleniem, podejmują decyzje zgodnie z panującymi zasadami. Przeciwny typ skupia się na emocjach i na tym jak odnoszą się do panujących zasad.

Osoby kierujące się logicznym myśleniem, zawsze będą postrzegani jako nieczuli przez typ czuciowy. Ten z kolei, będzie postrzegany jako miękki i zbyt rozemocjonowany.

Około 50% populacji to osoby wolące odczuwanie. Mimo, że jest po równo to ważny jest fakt, iż znacznie więcej kobiet niż mężczyzn skupia się na emocjach i na ich podstawie podejmuje decyzje.

Osądzanie kontra obserwacja

Oceniasz szybko czy obserwujesz?

Osoby oceniające wolą szybko kończyć sprawy. Są niespokojni dopóki wreszcie nie podejmą decyzji. Osoby, które pozwalają sobie na obserwację, zaczynają być niespokojne dopiero w momencie podjęcia decyzji.

Czy widzisz jakie problemy może rodzić to w związkach? Kiedy kobieta nie może zdecydować się na daną część garderoby, a facet chce już wyjść ze sklepu? Czyja to wina? Niczyja! To różne typy osobowości, z którymi należy nauczyć się żyć.

Oba typy występują w podobnych ilościach, a więc 50/50.

Wnioski

Jeśli jesteś szefem to musisz wiedzieć, aby nie łączyć ze sobą osób kierujących się poznaniem z osobami, dla których ważna jest intuicja oraz osób oceniających z osobami obserwującymi. Takie mieszanki najprawdopodobniej nie będą ze sobą dobrze współpracować.

Jeśli zamierzasz wyróżnić kogoś przed wszystkimi, to jest szansa, iż postawisz tę osobę w bardzo niekomfortowej sytuacji. Niektórzy wolą być pochwaleni po cichu, a niektórzy potrzebują przyjęcia na ich cześć.

Jeśli inni reagują inaczej niż Ty, nie oznacza to, że są szaleni, głupi, leniwi lub trudni. Ty też nie jesteś. Po prostu przez całe życie nauczyliście się inaczej sobie radzić z pewnymi sytuacjami.

Przepis na katastrofę

Najgorszym rozwiązaniem jest próbować zmienić innych. O ile istnieje wiele sposobów, które pomagają się dogadać, to zmiana ludzi do nich nie należy. Zawsze jest to bolesne i do tego nieskuteczne.

Osoba skupiająca się na emocjach, w trudnej sytuacji bez problemu złamie zasady, jeśli to zapobiegnie czyjemuś cierpieniu. Osoba skupiająca się na myśleniu logicznym zawsze stanie po stronie zasad, rozumiejąc jaki wpływ może mieć ich łamanie.

Jeśli ten artykuł to za mało i chcesz dokładnie określić typ swojej osobowości, to w artykule czy znasz swoje predyspozycje? pisałem o doskonałym teście osobowości.

Czasem mamy o sobie inne zdanie niż jest w rzeczywistości. Aby skonfrontować obraz samych siebie z tym co jest naprawdę, polecam zrobić sobie wspomniany test. Składa się z zestawu nieoczywistych pytań, które są tak skonstruowane, że nie do końca wiemy, co w danym momencie jest badane.

Jeśli jesteś w związku, to doskonałym eksperymentem jest porównanie waszych osobowości. Zobaczysz jak ciekawie dobraliście się.

Reasumując – przenigdy nie dogodzisz wszystkim i wszyscy nigdy nie dogodzą Tobie. Pozwól więc ludziom na ich szaleństwa. Pozwól także sobie.

Jeśli zaciekawiłem Cię, to proszę zalajkuj artykuł i podziel się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip