Poznaj nową sprawiedliwość – podaż i popyt.

Dlaczego sportowiec czy aktor, który nie wnosi do społeczeństwa nic poza rozrywką, zarabia 30 000 zł dziennie, a strażak, naukowiec, policjant, lekarz, któremu niektórzy zawdzięczają życie, może często pomarzyć o takich pieniądzach? Gdzie tu sprawiedliwość?

Są zawody, które wymagają poważnego wykształcenia, inwestycji w siebie, pracy w bardzo trudnych warunkach, a mimo wszystko wynagrodzenia są średnie lub małe. Są zawody, wymagające dużo mniej, bez których świat mógłby się obejść, a jednak ich wykonywanie przynosi potężne korzyści finansowe.

Jeśli spojrzymy na sprawę z punktu widzenia szeroko rozumianej sprawiedliwości, to dochodzimy do wniosku, że w świecie pieniądza po prostu jej brakuje. W tym artykule chcę zaproponować Ci inny punkt widzenia, inny rodzaj sprawiedliwości, który być może odmieni Twoje spojrzenie na świat.

Podaż i popyt pracy

Być może spotkałeś się już z prawem popytu i podaży. Głosi, że jeśli ludzie chcą jakiegoś produktu, to pojawi się człowiek, który go dostarczy. Im większa chęć na produkt i im mniej go na rynku, tym będzie on droższy. Jeśli będzie go za dużo, a ludzie nie będą go łaknąć, to natychmiastowo stanieje. Dokładnie tak samo wygląda sprawa z Tobą, mną i całą resztą na rynku pracy.

Bardzo ważne:

  • Zawsze jest popyt na doskonałych aktorów, modelki, sportowców, którzy są najlepsi.
  • Zawsze jest popyt na prezesów, którzy są w stanie rozwiązywać bardzo trudne problemy, zaoszczędzić lub zarobić miliardy złotych dla akcjonariuszy.
  • Zawsze jest popyt na pieniądze i na ludzi, którzy są w stanie je zarobić.

Z drugiej strony popyt na stanowiska nie wymagające wyjątkowych zdolności jest niski. To dlatego, że każdy jest w stanie je wykonywać. Jest bardzo duża podaż, a więc dużo ludzi jest na nie chętnych.

Zastanów się – co byłoby w przypadku, gdyby najnowsze badania pokazały, że sprzątanie toalet powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu i liczba chętnych na to stanowisko zmniejszyła by się, np. o 80%? W takiej sytuacji pensja osoby, która zgodziłaby się sprzątać toalety mogłaby sięgać milionów złotych rocznie. Dlaczego? Ponieważ wiadomo, że jest to bardzo potrzebny zawód, a liczba osób, które byłyby w stanie go wykonywać stałaby się niewystarczająca.

Przykład z historii USA

W czasach gdy w USA bezrobocie było bardzo niskie, ludzie stali się ambitni i wszystkim marzyło się bycie politykami, gwiazdami, pracownikami biurowymi. Nie było chętnych do wykonywania prac fizycznych. NBC ujawniło w tamtym czasie pensje osób, które zajmowały się oczyszczaniem miasta. Wynosiła ona ponad $150 000 rocznie. To więcej niż zarabiali niektórzy senatorowie. Jak pewnie sam rozumiesz, stało się tak, ponieważ zapotrzebowanie na wspomniane stanowisko było dużo większe niż ilość ludzi na nie chętnych.

Dzięki aktorom film sprzedaje się dużo lepiej. Sportowcy dostarczają rzeszę fanów klubowi, w którym grają. Dzięki nim sprzedaż biletów na mecze wzrasta. Prezesi i dyrektorzy podejmują decyzje, które mogą zaoszczędzić lub przynieść ogromne pieniądze firmom. Z tego powodu pracodawcy chętnie zapłacą im dużo, aby mieć ich przy sobie.

Jeśli jesteś w stanie robić coś potrzebnego i rzadkiego, to firmy będą próbowały Cię podkupić za coraz to większe pieniądze. Świetnym przykładem jest znajomy. Młody chłopak, który wozi towar tirami. Posiada zezwolenia na przewóz bardzo różnych towarów. Sam jest świetnym kierowcą, który potrafi po lusterkach cofać tirem dosłownie na milimetry. Tam gdzie stare wilki nie dają rady, ten cwaniak zawsze poradzi.

Początkowo zarabiał około 2000 zł, ponieważ jego pracodawca nie widział sensu płacić mu więcej. Inna firma, która bardzo potrzebowała właśnie uzdolnionego kierowcy, zaoferowała mu 9000 zł. Oczywiście zgodził się. Kiedy jego poprzedni szef się o tym dowiedział, zaproponował mu podwyżkę do 5000 zł. Było za późno. Nie docenił w porę umiejętności swojego pracownika i stracił go. Takie historie maja miejsce na co dzień. Jeśli będziesz wybitny, to bardzo szybko staniesz się jedną z najważniejszych osób w firmie, a stąd prosta droga do dużej pensji.

Jak być pożądanym produktem?

W wybranym zawodzie znajdź coś co jest potrzebne, a bardzo mała grupa ludzi jest w stanie to dostarczyć. Następnie dołącz do tej grupy ludzi.

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł był dla Ciebie inspiracją oraz ciekawym źródłem wiedzy. Standardowa definicja sprawiedliwości niestety nie sprawdza się w obecnych czasach, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze. Proponuje Ci ją pozostawić w sferze moralności i sumienia. Jeśli chodzi o zysk, to zastąp ją nową definicją – prawem popytu i podaży.

Jeśli dzisiejszy artykuł był dla Ciebie pożyteczny, to zachęcam Cię do zalajkowania go na Facebooku i podzielenia się nim ze znajomymi. Zapraszam do komentowania.

Nie przegap żadnego posta

Otrzymuj powiadomienie o nowym poście prosto na Twój adres e-mail i uzyskaj dostęp do dodatkowych materiałów – tylko dla czytelników newslettera.

Wczytywanie...

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip